HTML5 ve CSS3 ile web uygulamaları ile web sitelerini daha şık ve çekici biçimde tasarlamamız mümkün hale gelmiştir. HTML web sayfaları oluşturmaya yarayan standart bir programlama dildir. HTML 5 ve CSS 3 gibi yeni teknolojiler web siteleriyle olan etkileşimimizi şimdiden değiştirmeye başladı.

Web uygulamaları giderek komplike bir hâle geliyor ve HTML5’in yeni özellikleri daha da gelişmelerini sağlayacak. HTML5 ile web uygulamaları bilgi saklayabilecekler böylece internet araçları çevrimdışı olarak kullanılabilecek. Bu sayede kullanışlı web uygulamaları aracılığıyla e-posta, takvim vb. gibi bilgilerinize ulaşıp, bu bilgileri depolayabileceksiniz.

Online olduğunuzda bu uygulamalar daha hızlı yüklenecekler çünkü sayfanın yapısı tarayıcıda zaten kaydedilmiş olacak. Teorik olarak çevrimdışı iken web uygulamasında yaptığınız tüm değişiklikler online olduğunuzda da geçerli olacak. Örneğin Google Aralık ayında Web uygulamalarına HTML5’ten yararlanacağını açıkladı.

Çevrimdışı depolama sayesinde her sayfayı tek tek kaydetmeden hangi siteleri ya da site tiplerini önbelleğe almak istediğinizi belirleyebileceksiniz. Şu an bir sayfayı çevrimdışı olarak kaydetmek istediğinizde Dosya- Farklı Kaydet seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Yeni sistem ile tarayıcının sizin belirlediğiniz tipte siteleri otomatik olarak kaydetmesini ayarlayabileceksiniz. Ayrıca bu yöntem ile yükleme sürelerini de artırmak mümkün olacak çünkü sayfanın bir bölümü zaten hafızada olacak.